Autor Wiadomość
Arkaszka
PostWysłany: Pią 23:52, 23 Lis 2012    Temat postu:

Pozdrawiam majsterklepków klimatyzacyjnych którzy umieją liczyć do dziesięciu.Czego konkretnie oczekujesz od nas."
Mam nadzieję ze to forum istnieje jako miejsce do podzielenia się swoimi pożytecznymi uwagami i radami (wiele tego tutaj) przy instalowaniu m. in. klimy, aby pomóc innym znaleźć tańsze i lepsze rozwiązania, czyż tak?
Jest to miejsce wymiany pożytecznych uwag i pomysłów, czyż tak?
Tak więc "adamdud" nie wiem z jakiego powodu tak się zdenerwowałeś?
Popierając pomysł istnienia tego forum, jako jego użytkownik jestem zobowiązany (nie tylko korzystać bezpłatnie z cudzej wiedzy), ale także i ze swojej strony wnieść swój udział do tej, jakże cennej "skarbnicy wiedzy o klimatyzacji", czyż nie tak?
Proponuję swój cenny udział w poradach w wąskim ale jakże istotnym temacie:
co wybrać - jeden multisplit czy dwa pojedyńcze klimatyzatory i dlaczego.
Dobre zagadnienie. Żadnych herezji, oczywiście jeśli to tylko możliwe omijamy multisplity:
- nie można grzać i chłodzić jednocześnie,
- gorzej się skraplacz czyści,
- więcej problemów z automatyką klimatyzacji, gdyż jednostki w większości przypadków współpracują ze sobą,
- żadna oszczędność,
- nie ma możliwości utworzenia możliwie najkrótszej instalacji,
- nie wiem czemu, ale jakieś są dupiate tak mi się wydaje:D
Mowa tu o najprostrzym klimatyzatorze multisplicie. O innych można już coś więcej poopowiadać, w szczególności o tych do których można podłączyć więcej niż 2 jednostki bądź klimatyzacja Warszawa omijać docelowy skraplacz klimatyzacji wykorzystując na 100% wszystkie temperatury klimatyzatora.
Wykształcenie wg mnie nie ma w żadnej dziedzinie większego znaczenia, liczą się lata i jakość doświadczenia.

Oferując systemy klimatyzacyjne czołowych światowych producentów zapewniamy najwyższy komfort i najwyższy standard samopoczucia dla Państwa i wiemy, iż dzięki temu wszyscy nasi klienci są w pełni usatysfakcjonowani z wyboru firmy klimatyzacyjnej. W dzisiejszych czasach klimatyzacja Warszawa jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania zarówno w miejscu pracy jak i mieszkaniu czy środkach transportu. Korzystanie z klimatyzacji w biurze powoduje optymalną sprawność pracownika natomiast klimatyzacja Warszawa w mieszkaniu czy domu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie oraz wypoczynek. W dużych miastach takich jak Warszawa klimatyzacja zapewnia również czyste powietrze higienicznie niezbędne dla każdego człowieka. Nasza firma jest w stanie wyselekcjonować dla Państwa najlepsze i najbardziej sprawdzone systemy klimatyzacyjne na rynku. Firma zaproponuje Państwu sprzedaż oraz profesjonalny montaż markowych produktów takich producentów klimatyzacji jak SAMSUNG, DAIKIN. Większość klientów poleca naszą firmę swoim odbiorcom, zaprzyjaźnionym firmom oraz znajomym. Dzieję się tak ponieważ stawiamy na najwyższa jakość nie tylko klimatyzatorów ale przede wszystkim montażu. Klimatyzacja u nas to kompleksowa usługa - doradztwo, projekt, dostawa, montaż, gwarancja, serwis. Zapraszamy do współpracy! Jednostki wewnętrzne typu ściennego firmy Samsung wyróżniają się stylowym i nowoczesnym wzornictwem, cenione są za wysoką jakość pracy i działanie prozdrowotne. Jednostki typu ściennego gwarantują czyste powietrze i komfortowe warunki wewnątrz pomieszczeń.
Wyjątkowe wzornictwo czarnej perłowej obudowy oraz dyskretna fioletowa poświata wprowadza niepowtarzalny styl w Twoim domu. Dzięki użyciu zaawansowanej technologii Inverter i rewolucyjnego systemu oczyszczania powietrza najnowsza seria klimatyzatorów zapewni Ci nowoczesny komfort i zdrowie. Unikatowy filtr Full HD o wysokiej klasie filtracji w połączeniu z jonizatorem S-Plasma ion eliminują nawet najmniejsze cząsteczki kurzu oraz alergeny.
Design klimatyzatora, który będzie pasował do każdego wnętrza. Klasyczny i elegancki. Klimatyzator serii E, o lśniącej powierzchni i tajemniczym niebieskim świetle wnosi wyrafinowany smak do Twoich przestrzeni. Kryształowy biały panel przedni nawiązuje do poczucia, że oddychasz kryształowo czystym powietrzem. Dodatkowy filtr katechinowy oraz filtr dezodoryzujący neutralizują kurz, bakterie i dym papierosowy oraz nieprzyjemne zapachy.
Zaprojektowany w trosce o funkcjonalność z wykorzystaniem prostych linii gwarantujących wyważony styl. Delikatna szara linia delikatnie kontrastuje z białą obudową urządzenia, nadając mu stylowy wygląd. Seria P + jest idealną propozycją dla osób, które szukają cichego, energooszczędnego i ekologicznego klimatyzatora.
Doskonały wybór dla minimalistów. Prosty [url= http://toarek.goob.pl]design klimatyzatora[/url] pasuje do każdego wnętrza zarówno klasycznego jak i eleganckiego. Wyjątkowy zestaw funkcji znajdujący się we wnętrzu klimatyzatora pozwoli cieszyć się kojącym komfortowym powietrzem stwarzającym najlepsze warunki do pracy i odpoczynku.
Klimatyzatory serii T to estetyka, doskonałe parametry i wygoda użytkowania. Innowacyjna technologia Good’sleep wynaleziona do kontroli temperatury powietrza podczas snu pozwala cieszyć się komfortowym snem i świeżym porankiem. Klimatyzator marki Samsung daje Ci poczucie odświeżenia, którego szukasz. Model funkcjonalny i przystępny cenowo.
Arkaszka
PostWysłany: Pią 23:49, 23 Lis 2012    Temat postu:

Do postu hamerga ,otóż protoplasta mojego kolektora wyglądał dokładnie jak opisujesz; rury PCV fi 50 mm przecięte na pół i wyklejone folią aluminiową.Centrycznie klimatyzacja w środku rurka miedziana z płynem i całość przykryta szybą.Jak to się zachowywało, przy temperaturze rury PCV straciły swój kształt,chociaż były mocowane co 60 cm w półkolistym siedlisku i to co najważniejsze nie skupiały już odbicia na rurce CU.W wykonaniu domowym tu musiała by być idealnie wyprofilowana blacha(najlepiej nierdzewna) ,raczej bardzo trudna sprawa domowym sposobem. Bardzo możliwe, że się wygły, ale patrząc na pracę mojego solka po modernizacji, bardzo mała ilość ciepła jest emitowana wewnątrz skrzynki. Wcześniej Termometr wskazywał 65st, a woda w rurkach miała 50, teraz jest 45 w skrzynce z w rurkach 60 st. więc temperatura zależy od tego jak szybko odbierzemy ciepło z absorbera. Przykład: kładziemy blachę miedzianą pomalowaną na czarno na wodzie i napewno się nie nagrzeje już tak szybko bo cała energia trafiająca na blachę wyemitowana zostaje do wody. Czyli wystarczy dobrać taki przepływ czynnika w rurkach aby jego temperatura niebyła zbyt wysoka, a poza tym folia lustrzana w pełni zabezpieczy PCV przed nagrzaniem wewnątrz. Opis jest we wcześniejszych postach, ale jeszcze raz napiszę:
1. absorber Aluminium- blacha gięta pod rurki
2. rurki twarda miedź fi 15
3. odstęp między rurkami 100mm-18 rzędów
4. farba do kominków czarny mat- cieniusieńka warstewka
5. meander
6. bojler 80L z wężownicą U poziomy
7. długość przewodów 10m w jedną stronę ( wąż ogrodowy izolowany pianką)
8. sterownik różnicowy
9. pompa z centralnego
10. praca od 12- zachodu słońca
11. szyba budowlana 4mm
12. izolacja 50mm wełna
13. kąt pochylenia 45 st.

Osiągi to przy pełnym nasłonecznieniu to góra bojlera około 55st, środek 38, dół 32 (przy braku poboru), mierzone czujnikiem elektronicznym, temp. początkowa 28 st.
Dodam, że temp.40 stopni na solku i po 10 min temp 68-70. Objętość solka nieznana bo nieliczyłem i niesprawdzałem.
w stosunku do poprzedniego rozwiązania :dużo niższa temperatura klimatyzacji powietrza wewnątrz solka-nie parzy szyba. Inna farba ,wcześniej zwykły spray czarnej matowej farby, odległości ok 160-180mm między rurkami.
dołączam rysunek instalacji bez ustawionych zaworów dla poszczególnych sposobów podgrzewania wody.



Wybierz profesjonalistów. Nasza firma działa na rynku od 7 lat, a nasi pracownicy posiadają ponad 20 letnie doświadczenie w branży. Dzięki najwyższej jakości obsługi i zadowolonym Klientom, stale rozwijamy się oferując Ci jeszcze więcej możliwości.

Znakiem firmowym firmy jest zadowolony i profesjonalnie obsłużony Klient. Naszych Klientów otaczamy fachową opieką, pomagając im w rozwiązaniu problemów związanych z wyborem i zakupem urządzeń do wykonania instalacji. Czujemy się zobowiązani wobec naszego Klienta, aby był zadowolony z całości naszych usług – zarówno z doradztwa, wykonawstwa, jak i działania samych instalacji klimatyzacji.
Wiedza i technologia klimatyzacyjna
Podążamy za pojawiającymi się nowinkami technicznymi i stosujemy je w naszych instalacjach. Nasi monterzy oprócz wieloletniego doświadczenia w branży klimatyzacji, budownictwie i wysokich kwalifikacji – cały czas uczestniczą w wielu szkoleniach, aby lepiej wypełniać postawione przed nimi zadania.

Działa w oparciu o stabilną bazę i zaplecze techniczne klimatyzacji. Dbając o najwyższa jakość i zadowolenie Klientów, korzystamy tylko z wysokiej jakości urządzeń tj.:
, Fuji Electronic, Fujitsu, Galanz, LG, Mistral, Samsung, Sanyo, VTS, .
Poznaj nasze usługi klimatyzacji
Oferujemy Ci doradztwo, projektowanie, montaż oraz serwis urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.
Jeżeli masz dość upałów i lubisz oddychać czystym powietrzem klimatyzacja jest właściwym rozwiązaniem.
Klimatyzacja ma na celu utrzymywanie wybranej temperatury, oczyszczanie powietrza i utrzymywanie właściwej wilgotności powietrza.
Wśród klientów prywatnych, największym zainteresowaniem cieszą się klimatyzatory ścienne, jednak niezależnie od Twoich potrzeb, nasi doświadczeni doradcy czekają, aby Ci pomóc. Skontaktuj się z nami i opowiedz o Twoich potrzebach (numery kontaktowe dostępne tu).
Dzięki naszej szerokiej ofercie jesteśmy w stanie Ci pomóc w każdym z poniższych tematów:
klimatyzacja
wentylacja
rekuperatory
Prowadzimy też serwis wymienionych wyżej urządzeń, niezależnie od tego, czy były montowane przez nas. Zgłoś się do nas, a zadbamy, aby służyły Ci sprawnie i długo.
optymalna temperatura w pomieszczeniu, niezależnie od warunków na zewnątrz budynku,
oddychasz świeżym i czystym powietrzem, przefiltrowanym z bakterii i zanieczyszczeń - co jest szczególnie ważne dla osób cierpiących na alergie,
właściwa wilgotność powietrza ułatwi Ci oddychanie i poprawi samopoczucie,
dzięki właściwemu przepływowi powietrza zaoszczędzisz na ogrzewaniu.
Wybierz profesjonalistów. Nasza firma działa na rynku od 6 lat, a nasi pracownicy posiadają ponad 20 letnie doświadczenie w branży. Dzięki najwyższej jakości obsługi i zadowolonym Klientom, stale rozwijamy się oferując Ci jeszcze więcej możliwości.
realizacje obiektów z udziałem rekuperatorów
instalacje wentylacji Wentylacja Warszawa oraz central wentylacyjnych
instalacje klimatyzacji
zapewniamy kompleksową obsługę klienta, od projektu, poprzez dostawę, montaż kompletnej instalacji, serwis gwarancyjny i pogwarancyjny
analizując wszystkie możliwości i „sprawdzone” urządzenia, dobieramy rozwiązania zapewniające, komfort i wygodę, oraz minimalizację kosztów inwestycji i eksploatacji



Nie jestem fachowcem od klimy, chociaż technologiem żywności z wykształcenia (dobre studia jeszcze za komuny, nie to co te dzisiejsze plastiki)
Chcę zakładać latem klimę (mowa o inverterowej technologii) na 2 pokoje, bo będę izolować tę część domu.
I teraz (pokój I ok 30 m kw, pokój II ok 12 m kw):
Multisplit horrendalnie drogi (w porównaniu z tym o czym niżej), gdyż:
Najtańszy multisplit to (2 jedn wewn + 1 zewn) to najmarniej 7-8 tys zł + najmarniej 1 tys zł za asystę = 8-9 tys zł za wszystko
A przecież o ile taniej 2 kpl ZIBRO inverter szybkozłączka SC 3025 + SC3032 czyli 2 x ok 2,6 tys zł = ok 5 tys zł za wszystko.
I mam ten komfort ze dwie jednostki zewnętrzne klimatyzacji, dwa niezależne układy (jednostek zewnętrznych mogę nastawiać ile chcę, jak chcę i kiedy chcę bo to moja nieruchomość)
Teraz usłyszę od asystentów klimatyzacji, że:
1. Stracę gwarancję na urządzenia (a to nieprawda)
2. Zanieczyszczę przyrodę (efekt CO2 i takie inne ściemy ha, ha dla naiwnego, ciemnego luda tępo wpatrzonego w obrazki na TVNie)
3. Urządzonka założone przeze mnie za nieco więcej jak pół ceny multisplita nie pochodzą długo (tak samo wiarygodne jak kłamliwe zapewnienia zgrai eurolewackiej pod dyrygenturą Gazpromu ze gaz łupkowy w Polsce zanieczyszcza i zresztą jego jest bardzo mało). Nie jestem wierzący we wszystko (np nie wierzę w czwarty wymiar, tj w wymiar sprawiedliwości) i muszę wszystko sprawdzić.
Arkaszka
PostWysłany: Pią 23:48, 23 Lis 2012    Temat postu:

20mm), a tu się okazuje że to nie tak do końca. Dwa dni temu dorwałem rozległy artykuł w gazecie w której był wykres pokazujący sprawność kolektorka względem odstępu rurek i wychodzi że optimum to 12 mm. Czyli dałem d..... ( ja mam 16 mm). Teraz czeka mnie przeróbka kolektorka, bo taniej będzie go przerobić niż dostawić drugi.

w Jednym z pierwszych swoich postów w tym wątku piszesz,że robiłeś próby z kolektorkiem ma wężu ogrodniczym i chyba ,to szło do beczki 200l wypełnionej do połowy.
Z późniejszych postów wynika,że zrobiłeś kolektor z 20 albo 30m rurki miedzianej fi12
Czy ten pierwszy,doświadczalny kolektorek z węży miałeś podpięty kiedyś pod bojler?Czy to było tylko małe jednokrotne doświadczenie?
Pytam ,bo mam krążek 50 m pexal-u fi16
Skoro szło na wężu ogrodniczym i komuś na peszlu (niech sie odezwie jeśli jest na forum-nie pamiętam kto) to na pexy też powinno zadziałać
Wiadomo,że sprawność będzie dużo mniejsza ,ale może być zamiast 2 m.kw załóżmy 5 lub 6m kw.Zadna grawitacja klimatyzacja tylko pompa z co i nie powinno chyba być problemu.Co o tym myślicie? Bawił sie ktoś tak? tak miałem kolektor zrobiony węża ogrodniczego ale podpięty był tylko do beczki nigdy nie pracował w układzie z bojlerem.
ogólnie nie ma co sie pakować w węże ogrodowe, nie polecam. następna wersja była z miękkiej miedzi fi 12 , łącznie 30 metrów rurki. ( powierzchnia kolektora 4,5 m kw.)
i z tej konstrukcji jestem zadowolony,działa i grzeje pięknie. na Twoim miejscu nie pchał bym sie we wkładanie pexal-u w kolektor. raz że sprawność mała, plastik słabo przewodzi ciepło a w dodatku z warstwa aluminium to jeszcze mniej. w środku kolektora panują znaczne temperatury, poza tym pex o ile dobrze pamiętam nie powinien być wystawiany na działanie promieni UV. lepiej wykorzystać go klimatyzatorem na połączenie kolektor-zbiornik bo tu sprawdza sie znakomicie.
można by sie pokusić o jakieś doświadczenie na małym kolektorku, żeby sprawdzić co sie stanie z pex-em pod szkłem i na pełnym słońcu. ale osobiście bardzo sceptycznie bym do tego podchodził. nie ma to jak przewodności cieplna miedzi, szybko sie nagrzewa i szybko oddaje ciepło. lata praktyki producentów pokazują ze liczy sie głownie miedz, może nie tania ale na pewno sprawdzona.w celu zainstalowania wężownicy miedzianej w hydroforze bez jego ciecia i spawania odkręcamy dwa korki ( na gorze i na dole zbiornika ,zazwyczaj sa 2 calowe) spirale wkładamy albo przez otwór rewizyjny albo przez jeden z otworów po wykręconych korkach .
robimy to tak żeby z góry i z dołu zbiornika wystawał odcinek prostej rurki miedzianej . następnie dobieramy potrzebna nam redukcje stalową ocynkowaną np. 50/15 i wkręcamy w miejsce wykręconych korków .
teraz potrzebna nam jest złączka zaciskowa do miedzi z gwintem zewnętrznym w tym przypadku gwint 15 i zacisk powiedzmy do rurki 12 (taka średnicę ma włożona spirala)
niestety rurka 12 daje sie włożyc w złączkę tylko od strony zacisku a my musimy przełożyć ja od strony gwintu przez całą złączkę wiec rozwiercamy ja tak żeby rurka przeszła (wiercimy od strony gwintu tak żeby nie zmienić wymiaru na zacisku)
Jak juz nam złączka przechodzi wchodzi na rurkę to wkręcamy klimatyzację ja w redukcje stalową a następnie zakładamy pierścionek i nakrętkę i zakręcamy zacisk na rurce . Mamy teraz szczelne połączenie
na wystających końcach rurki miedzianej możemy zacisnąć lub wlutować zakończenia z gwintem i gotowe . Juz w trakcie budowy mojego kolektorka myślałem o takim rozwiązaniu, lecz było juz za późno:( myślę, że pomysł jest dobry i wydaje się tańszy i efektywny w uzyskiwaniu energii słonecznej niż stosowanie rurek fi 10mm lub większych?
To czarne COŚ na tej rurce to po prostu izolacja jak na kablach elektrycznych jak kolega napisał wystarczy przeciąć i schodzi bez problemu.
Jak będę budował następny kolektor to zastosuje takie rozwiązanie lub drugie zupełnie inne drabinka normalna prosta i rurek stalowych na miedzianej blasze a raczej na listkach blach dla każdej rurki drabinki jeden listek blaszki miedzianej.

Dla rurek 8-10 mm stosuje się system drabinkowy a większych meander za względu na tłumienie przepływu. Ja mam na 15 meander i przepływ jest ok.
Dzisiaj ściągam solka i jeszcze raz robię meander bo jednak odległość klimatyzacji jaką mam między rurkami jest zbyt duża ( 17cm) i zamiast grzać rurki, część absorbera grzeje powietrze wewnątrz. Będczie 10 cm między rurkami i jedna przetłoczona blacha, a nie jak zrobiłem wcześniej z kawałków.
między rurki a absorber pasta aluminiowa dla lepszej przewodności cieplnej ( została mi srebrzanka aluminiowa, gdzie rozwarstwiła się i lakier zrobił się jak galareta. Dodałem wczoraj samego rozpuszczalnika i rozgniotłem te aluminium na papkę i mam pastę aluminiową. Zastanawiałem się też nad pastą miedzianą, ale zamawiać i czekać, bo w sklepach motoryzacyjnych niema. Pasta miedziana niby lepsza ale... No właśnie sam się kiedyś złapałem na schematycznym myśleniu, przecież dla poprawy styku tylko pasta. Pogrzebałem w informacjach i co pasty nawet te ze srebrem to przewodność cieplna rzedu kilku W(m*K) a elementy które łączymy to setki W(m*K) więc gdzie tu logika. Na pewno jest lepszy kontakt dwóch powierzchni ale znowu potrzeba więcej czasu na transfer ciepła. Może dla małych mocy to wystarcza (kilkadziesiąt W) ale przy większych to trzeba by rozważyć. a mam z blachy aluminiowej klimatyzatora, właśnie skończyłem modernizację.
Blacha jest profilowana pod rurkę , ja mam z 15 zrobiony meander w odstępie teraz 10cm, wcześniej było więcej i zabardzo zadowolony nie byłem. Jako że słońce prawie zaszło a w każdym bądź razie nie grzeje nie jestem w stanie dać odpowiedzi o ile się zwiększył zysk, ale jutro.....

Absorber do rurek mam drutem miedzianym skręcony w 4 rzędach klimatyzację na rurkę- wystarczy. Nitować próbowałem ale nie wyszło to zbyt estetycznie i zarazem niezbyt dobrze ( może nity zrywalne były do d....
Farba teraz jaką pomalowałem to ta do kominków i powiem że inna czerń niż tej co wcześniej użyłem.
Jak będzie jutro świecić to napiszę ile lepiej się sprawuje solek po modernizacji. Forma drewniana, pręt fi 15 oraz gruba deska z góry i młot 15 kg. Gdybym robił to na większą skalę to zrobiłbym prostą maszynę do wyciskania takich profili.
Tak ogólnie to ciężka praca wygiąć tak blachę ręcznie. Jeden arkusz tak powyginać to ok. 1h.
Dla tych co będą wyginać to pręt ma być mniejszy niż rurka docelowa gdyż chodzi o dobre spasowanie. Później rurka wchodzi na wcisk i trzyma się sama- zakleszcza się.

1.Dane z działania po modernizacji:
-o tej porze wcześniej ( godzina 14), 44 st. na kolektorze na 1 biegu pompki bez przydławiania
- teraz 56 stopni też pierwszy bieg pompki bez przydławiania
start z temp. wody w bojlerze taki sam czyli 28 stopni.
Jak widać grzeje lepiej niż wcześniej klimatyzator.
Wieczorkiem napiszę do ilu się nagrzało w bojlerze. Dzisiaj troszkę poszperałem na youtube i znalazłem dość ciekawą konstrukcję i myślę że jest tania i zarazem mniej problemowa niż zabawa z blachami na absorbery, czernienie. Jest tylko mały problem jeżeli chodzi o wykorzystanie bo trzeba umieścić taki solar dokładnie na południe , ale za to jest nieograniczony jeżeli chodzi o np. długość.
Już opisuję:
1. kupujemy rurę PCV 110 np. 3m
2. tniemy na 3 równe części wzdłuż
3.Kupujemy folię lustrzaną za grosze
4. oklejamy rurę w środku
5. z np. plexi wycinamy krążki na fi wewnętrzna rury i wycinamy w połowie promienia otwór na rurę miedzianą
6. przyklejamy krążki
7. łączymy rurę PCV tak jak nam wygodniej, np. w 9 metrową jedną rurę lub 3 po 3 m lub każda dowolna konfiguracja
8. wkładamy rurę miedzianą pomalowaną farbą czarną
9. zaklejamy od góry szkłem lub pleksą klimatyzację
10. układamy dokładnie wschód- zachód na płasko w okresie letnim lub pod lekkim kontem ma wiesnę i jesień
Po wyliczeniu wstępnych kosztów (całość w obudowie 1000x2000-ok 420pln) to jest o wiele taniej niż budowa płaskiego kolektora i napewno absorber jest miedziany.

Gdybym miał możliwość ustawienia wschód-zachód to bym się nie zastanawiał. Nawet można coś takiego wsadzić w obudowę standard czyli 1000x2000 jak ktoś woli.
Co o takim rozwiązaniu myślicie?
Arkaszka
PostWysłany: Pią 23:48, 23 Lis 2012    Temat postu:

Dobrze by było jeszcze wiedzieć dla jakiego zakresu częstotliwości jest to zestawienie. Jeśli jest dla AM1,5 to ok. Farby "lubią" zmieniać swoje właściwości pod wpływem klimatyzacji UV a także niebagatelną sprawą jest wysoka temperatura w okresie stagnacji więc tych bym nie preferował jako warswę absorbera. Inną ważną sprawą jest adhezja do podłoża nie wszystkim można pokrywać np. Cu lub Al. Wspomniany we wcześniejszych postach Alficolor-Schwarz 611 jest od lat sprawdzonym środkiem do barwienia aluminium odpornym na warunki atmosferyczne. Ktoś już robił klimatyzator na tym absorber z dobrym skutkiem. Ja bym zastosował jeszcze jeden manewr w kierunku ograniczenia strat ciepła z powierzchni czołowej kolektora tj. wstawić w przestrzeń między szybę a absorber płyty z aerożelu. Umożliwi to podniesienie sprawności całego kolektora. Działa to tak: krzemionkowe cząsteczki tworzą materiał porowaty o śr. do 200 nm co odpowiada średniej drodze cząstek powietrza zawartych w porach aerożelu to z kolei wskazuje na bardzo małą przewodność cieplną materiału przy stosunkowo dobrej przeźroczystości.pytałem brata google i niedarady znaleźć jakiegoś sklepu sprzedającego coś takiego, a na stronie producenta żadnej wzmianki o wartości tego płynu. Jedyne co znalazłem to środek do czernienia AL na allegro ale jest chorendalnie drogi ( za małą buteleczkę 35 pln). ALUOXYD to się zwie .Niewiadomo czy to się rozcieńcza i na jaką powierzchnię starczy. Ja mam pomalowany absorber aluminiowy i nie jestem tak do końca zadowolony.Ale jak coś znajdę lepszego to wystarczy że odwrócę listki blachy i potraktuję innym środkiem.
Tak nawiasem to tlenek cynku jest odporny w dużym stopniu na UV ale troszkę mniej jak tlenek tytanu stosowany w powłoce TINOX. Ciekawi mnie dlaczego biała barwa ma takie właściwości pochłaniania.
Zastanawia mnie czy czasem przy budowie następnego panela klimatyzatora nie zastosować blachy ocynkowanej którą będę mógł polutować do rurek miedzianych i poczernić ( oxydować). Nie jestem w stanie obliczyć co się tak naprawdę bardziej opłaca. Wiadomo, że biorąc pod uwagę absorber miedziany, aluminiowy, stalowy pomalowane tą samą farbą to efekt jest znany, ale niema chyba osoby która by miała stal oxydowaną. może mu coś zostało. Oko ludzkie jest naprawdę dobrym instrumentem pomiarowym i może zauważyłeś, że profesjonalne powłoki absorpcyjne nigdy nie mają barwy białej (przynajmniej te do szerokiego spectrum abs). Są od czarnej przez ciemno niebieski po głęboki fiolet, dlatego też pytałem dla jakiego pasma są te wielkości absorpcji podane? Przy budowie następnego kolektora może pojawią się inne opcje Very Happy. No cóż nie wszystko można w domu wykonać przy podnoszeniu sobie poprzeczki w temacie "sprawniejszy kolektor" Cokolwiek bedzie grzało wodę to istotne jest to by kolektoro grzał wodę pierwszy. W lato wody będzie pod dostatkiem a zimą gdy słonka mało, kolektor podniesie temperaturę wody z 8°C do powiedzmy 20°C i wtedy ta woda trafia do dalszego podgrzewania. Np: za pomocą reakcji jądrowej to nie istotne.
Ja nie miałem elektrozaworów a na elektronice znam się tyle co na chińskich lampkach choinkowych - przynajmniej wiem, która się przepaliła, nie to co kiedyś.
Czy warto wydawać dodatkowe pienądze na elektrozawory kiedy wystarczy dwa razy w roku przestawić dwa zawory. OK ja też uważam, że lenistwo buduje postęp. Ale zawsze uważałem, że im mniej elementów klimatyzacji tym mniej awarii. Łyżka do zupy jest lepsza niż widelec.Na to pytanie to można odpowiedzieć po specjalistycznych badaniach. Ale z grubsza biorąc aluminum ma przewodność cieplną 237W(m*K) natomiast stal np. węglowa to rząd 50-53W(m*K). Stąd wniosek,że stal będzie potrzebowała więcej czasu by przetransferować tą samą ilość energii cieplnej niż aluminium. Prosty przykład: do odprowadzania ciepła z urządzeń stosuje się radiatory to każdy wie a są one wykonane z aluminium, miedzi, mosiądzu czyli materiałów mających dobrą przewodność cieplną. Inna sprawą to warstwa absorbera klimatyzatora to od niej zależy ile energii zostanie ostatecznie do odebrania a ile odbitej oraz wypromieniowanej ale to już inna bajka.
Bo chińskie patyczki to już nanotechnologia.
Co do ciepłej wody z podkowy w lecie... Żeberka w kapuście, fasolka po bretońsku, leczo, czy przetwory na zimę najlepiej moim zdaniem robi się na takiej kuchni . Problem u mnie jest taki, że budynek (blisko 100-letni) jest dość wysoki, do tego wielka, zimna klatka schodowa. Nie mierzyłem dokładnie, ale pewnie od dachu do parteru będzie pewnie ponad 15m (solary chcę dać na dach - będzie wtedy możliwość wykorzystania max nasłonecznienia). Instalacja ciepłej wody to tylko parter. Chciał bym uniknąć prowadzenia połączenia kolektory-zasobnik na tak dużą odległość. Z tąd pomysł, by zasobnik był na poddaszu lub I piętrze. Jako, że jest to dość wysoko - do transportu cwu na dół wykorzystać grawitację (jakieś 0,5-1 atm). W beczce poza wężownicą do solarów planuję dać drugą, którą wepnę poprzez elektrozawór do instalacji co. Coś mi się wydaje, że pewnie jednak będę musiał rozglądnąć się za jakimś zbiornikiem ciśnieniowym - zbyt dużo kombinowania i niepewność efektu końcowego jak na taką skalę projektu. przy zbiorniku 250 L i temperaturach wyjściowych góra-40*,dół-30* , na godzinę 18-sta udało sie uzyskać góra-68* , dół-58*.
najwyższa temperatura jaką udało sie uzyskać na wyjściu z kolektora to 74*.
średnio do południa na wyjściu z kolektora 50-60* , w godzinach popołudniowych raczej stała 70*.

zobaczymy co będzie jutro czy uda sie przekroczyć 70* na zbiorniku, ale może być trudno. tak wygląda na to ze zbiornik nie jest w stanie tego ciepla odebrać. praktycznie od godzinny 16-tej temperatura sie już nie podnosiła, a o 18-tej obróciłem kolektor do pozycji wyjściowej ( choć wczoraj pracował do 19-tej i to z dobra wydajnością ) ale poco ganiać pompkę na darmo.
można by pewnie przydławić pompę żeby uzyskać wyższe temperatury na wyjściu z kolektora ale 74* stopnie to chyba wystarczająco. zresztą im wyższe temperatury tym straty większe.
ale ogólnie ciepłej wody jest na 3 dni, wiec poco ganiać za wyższymi temperaturami skoro tą ciężko zużyć.

zatem tak oto sie sprawują oryginalne Solarki - Hewalex-y szt.2 , zbiornik płaszczowy 250 L własnej produkcji , odległość kolektory - zbiornik 20 m. rurka pex-alu-pex 16-stka, ocieplona podwójnym THERMAFLEX-em łącznie 18 mm.całość zalana 25 litrami petrygo, całość pracuje na ciśnieniu - w stanie spoczynku 0,5 bara do 1,8 bara przy temperaturze płynu 70*. zbiornik klimatyzacji jeszcze słabo ocieplony bo 2 cm wełna mineralna z folią aluminiową - docelowo 10 cm wełny mineralnej. ( w sumie będzie 12 cm). Myślę że coś nie tak jest z tym solarem, czytając Wasze osiągnięcia to mój jest cieniutki jak polsilwer. Rozglądałem się za pastą termoprzewodzącą i chyba zakupię po to aby między blachę a rurki wcisnąć, może to poprawi sprawność.
Z tych wszystkich wypowiedzi w tym temacie i na kilku innych stronach wywniskowałem, że jak dam blachę alu o grubości 0,5 to odstęp będę mógł mieć większy między rurkami ( dla blachy 0,2 mm odstęp 10mm- dla 0,4mm, odstęp
gryf
PostWysłany: Śro 14:37, 09 Lis 2011    Temat postu:

siema
uqiw4037
PostWysłany: Nie 8:36, 29 Maj 2011    Temat postu: The exercise plan has Springs below

Womens gymnastics is four devices: gymnastics, floor exercise Vault table and asymmetrical beam.
The exercise plan is where gymnasts expressed that they resemble a gymnast. A gymnast expresses his character and abilities through tumbling, jumping jimmy choo wedges, jumps, turns, etc. put in his routine. His personality also gets delivered even if the music you choose and the type of gymnastics, dance select and put in your routine.
One to six levels all have the same exact gymnastics routine on the ground. Once a gymnast becomes a seven level to have his own piano music and a word of gymnastics choreography to suit your style and your skills.
The exercise plan has Springs below, for this reason, many people called their spring floors. The standard size of a spring floor is 12 metres by 12 metres. This in fact a square perfect. A spring floor is made of small sources which are covered by plywood, plywood is covered with thick foam padding and the padding of foam is covered with a carpet. The belt has four registered aligned along the outer side, the dividing lines are called. A gymnast must remain in these lines when it performs his routine. If a gymnast outside the steps of these lines cheap jimmy choo, they will receive a deduction.
Exercise floor gymnastics is one of the two events that land by men and women. All events, exercise plan is favored by the majority. The plan has much force, power jimmy choo bridal, strength, flexibility, grace and dancing gymnastics.
More infomation:


for this reason

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group